Football

Semi Finals and Finals

This week will see the semi-finals and finals played at Kingsthorpe Grove Primary School. The draw for the games will be made on the day! Who will be the winners of the respective trophies?

Below are some of the winners of the follow-up competitions after the league stages were completed.

 

kings heath plate

Kings Heath – winners of the Year 5/6 Plate

abington vale shield

Abington Vale – winners of the Year 3/4 Shield

Castle plate

Castle – winners of the Year 3/4 Plate

sds shield

Simon De Senlis – winners of the Year 5/6 Shield

 

Year 5/6 Football League

2017-18

Group A

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Queen Eleanor 3 3 0 0 13 4 +9 9
Simon De Senlis 3 1 1 1 8 6 +2 4
St James 3 1 1 1 7 18 +1 4
Collingtree 3 0 0 3 6 0 0 0
Collingtree 2-7 Simon De Senlis
Queen Eleanor 5-2 Collingtree
Queen Eleanor 4-1 St James
Simon De Senlis 0-0 St James (0 pts awarded as game not completed)
Collingtree 2-6 St James
Queen Eleanor 4-1 Simon De Senlis

Group B

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Boothville 3 3 0 0 24 3 21 9
Good Shepherd 3 2 0 1 8 10 -2 7
Lings A 3 0 1 2 4 13 -9 4
Headlands 3 0 1 2 2 12 -10 4
Results
Boothville 8-0 Lings A
Boothville 8-0 Headlands
Good Shepherd 2-0 Headlands
Lings A 2-2 Headlands
Boothville 8-3 Good Shepherd
Lings A 2-3 Good Shepherd

Group C

Team Pld W D L GF GA GD PTS
All Saints 3 3 0 0 15 6 +9 9
Ecton Brook 3 2 0 1 16 10 +6 7
Standens Barn B 3 1 0 2 5 9 -4 5
Eastfield 3 0 0 3 6 17 -11 3
Results
All Saints 6-5 Ecton Brook
All Saints 4-0 Standens Barn B
Ecton Brook 8-3 Eastfield
Ecton Brook 3-1 Standens Barn B
Standens Barn 4-2 Eastfield
All Saints 5-1 Eastfield

 

Group D

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Kingsthorpe Grove A 3 1 0 2 9 9 0 5
Vernon Terrace 3 1 2 0 4 2 +2 3
Castle 3 1 2 0 4 3 +1 3
Kings Heath 3 0 2 1 1 4 -3 3
Results
Kingsthorpe Grove A 2-4 Vernon Terrace
Kingsthorpe Grove A 4-1 Kings Heath
Kings Heath 0-0 Vernon Terrace (0 pts awarded as game not completed)
Kingsthorpe Grove A 3-4 Castle
Castle 0-0 Vernon Terrace (0 pts awarded as game not completed)
Castle 0-0 Kings Heath (0 pts awarded as game not completed)

Group E

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Standens Barn A 3 2 1 0 16 1 +15 6
Abington Vale 3 2 1 0 16 5 +11 6
Kingsthorpe Grove B 3 1 0 2 7 21 -14 5
Lings B 3 0 0 3 10 22 -12 3
Results
Kingsthorpe Grove B 6-5 Lings B
Kingsthorpe Grove 0-8 Standens Barn A
Lings B 1-8 Standens Barn A
Abington Vale 8-1 Kingsthorpe Grove B
Abington Vale 8-4 Lings B
Standens Barn 0-0 Abington Vale (0 pts awarded as game not completed)

Group F

Team Pld W D L GF GA GD PTS
CCS A 3 3 0 0 23 1 +22 9
Bliss 3 2 0 1 7 9 -2 7
Earl Spencer 3 1 0 2 7 14 -7 5
Hunsbury Park 3 0 0 3 2 15 -13 3
Results
Bliss 3-0 Hunsbury Park
Earl spencer 2-4 Bliss
CCS A 7- 0 Bliss
CCS A 8- 0 Hunsbury Park
CCS A 8-1 Earl Spencer
Hunsbury Park 2-4 Earl Spencer

Group G

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Millway 4 3 1 0 19 4 +15 11
Hopping Hill 4 2 2 0 10 5 +5 10
Duston Eldean 4 2 1 1 9 12 -3 9
Delapre 4 1 0 3 9 15 -6 6
CCS B 4 0 0 4 6 19 -13 4
Results
Duston Eldean 1-1 Hopping Hill
Duston Eldean 3-8 Millway
Millway 6-0 Delapre
Millway 4-0 CCS B
CCS B 2-3 Duston Eldean
Hopping Hill 1-1 Millway
CCS B 3-6 Delapre
Delapre 2 – 4 Hopping Hill
Duston Eldean 2-1 Delapre
Hopping Hill 6-1 CCS B

Year 3 / 4 Football League

2017-18

Group A

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Simon De Senlis 3 3 0 0 15 0 +15 9
Queen Eleanor 3 2 0 1 7 5 +2 7
Kings Heath 3 1 0 2 11 13 -2 5
CCS B 3 0 0 3 3 16 -13 3
Simon De Senlis 8-0 CCS B
Simon De Senlis 6-0 Kings Heath
Queen Eleanor 2-1 CCS B
Queen Eleanor 5-3 Kings Heath
CCS B 2-8 Kings Heath
Queen Eleanor 0-1 Simon De Senlis

Group B

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Standens Barn 3 2 1 0 9 3 +6 6
Weston Favell 3 2 1 0 10 6 +13 6
Boothville 3 1 0 2 10 12 -2 5
Lings B 3 0 0 3 2 19 -17 3
Results
 Boothville 8-0 Lings B
Lings B 1-3 Standens Barn
Boothville 2-6 Standens Barn
Boothville 0-6 Weston Favell
Lings 1-8 Weston Favell
Weston Favell 0-0 Standens Barn (0 pt awarded as game not completed)

Group C

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Ecton Brook 3 2 0 1 19 10 +9 7
Lings A 3 2 0 1 16 13 +3 7
Abington Vale 3 1 1 1 12 11 +1 4
Eastfield 3 0 1 2 2 15 -13 2
Results
Ecton Brook 8-4 Abington Vale
Ecton Brook 7-1 Eastfield
Abington Vale 8-3 Lings A
Lings A 5-4 Ecton Brook
Lings A 8-1 Eastfield
Abington Vale v Eastfield (0 pts awarded as game not completed)

Group D

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Good Shepherd 3 3 0 0 21 13 +8 9
St James 3 2 0 1 11 9 +2 7
Kingsthorpe Grove A 3 0 1 2 15 20 -5 4
Castle 3 0 1 2 12 17 -5 4
Results
St James 2-5 Good Shepherd
Kingsthorpe Grove A 3-6 St James
Good Shepherd 8-5 Castle
Good Shepherd 8-6 Kingsthorpe Grove A
Castle 1-3 St James
Castle 6-6 Kingsthorpe Grove A

Group E

Team Pld W D L GF GA GD PTS
CCS A 3 3 0 0 17 7 +10 9
Hopping Hill 3 2 0 1 13 6 +6 7
Bliss 3 1 0 2 10 10 0 5
Collingtree 3 0 0 3 6 24 -18 3
Results
Bliss 8-0 Collingtree
Hopping Hill 8-3 Collingtree
Hopping Hill 4-0 Bliss
CCS A 6-2 Bliss
CCS A 8-4 Collingtree
CCS A 3-1 Hopping Hill

Group F

Team Pld W D L GF GA GD PTS
Millway 4 4 0 0 27 3 +24 12
Earl Spencer 4 2 1 1 16 6 +10 7
Vernon Terrace 4 2 1 1 6 10 -4 7
Kingsthorpe Grove B 4 1 0 3 9 16 -7 6
Hunsbury Park 4 0 0 4 6 24 -18 4
Results
Earl Spencer 2-4 Millway
Earl Spencer 8-1 Kingsthorpe Grove B
Kingsthorpe Grove B 1-4 Vernon Terrace
Kingsthorpe Grove B 0-8 Millway
Millway 7-1 Hunsbury Park
Kingsthorpe Grove 7-3 Hunsbury Park
Earl Spencer 8-1 Hunsbury Park
Hunsbury Park 1-2 Vernon Terrace
Millway 8-0 Vernon Terrace
Earl Spencer 0 -0 Vernon Terrace (0 pts awarded as game not completed)
Advertisements